Instrukcja: kulki szydełkowo - koralikowe (modyfikacja wersji z 2012 roku)


Robienie kulek szydełkowo-koralikowych opiera się na tej samej technice co popularne “sznury szydełkowo-koralikowe” tradycyjne jak i ukośne, których instrukcji można znaleźć sporo. Jednak ze względu na trud jaki należy włożyć w zrobienie kulki ściegiem tradycyjnym, stosowanym w sznurach koralikowych proponuję wykorzystać do tego tzw. "ukośnik". Kulka wykonana "ukośnikiem" jest bardziej elastyczna i łatwiej się z nią pracuje niż z kulką wykonaną w sposób "tradycyjny", która jest bardzo sztywna. 
Instrukcja ta została zmodyfikowana, gdyż moje kulki również uległy modyfikacji :) Zaznaczam, że przedstawiam tu tylko i wyłącznie mój pomysł na wykonanie kulki szydełkowej, więc nie wszystkim musi on pasować ale to trzeba "wyszydełkować" samemu :).

Co należy przygotować:
- drobne koraliki, jak najrówniejsze -  tu TOHO w rozmiarze 11o, w dwóch kolorach (u mnie kremowy i turkusowy)
- koralik wielkości 8 - 9 mm (wyjdzie z niego kulka wielkości ok 1,5 cm - dla innego rozmiaru koralika należy dostosować ilość rzędów i ilość koralików jaka powinna się w nich znaleźć) 
- kordonek, dość cienki, pasujący kolorem do koralików
- szydełko (ja używam 10)
- dużo cierpliwości  i tyle samo chęci :)

1. Zaczynamy od nanizania koralików na kordonek  . Robótka kulki w mojej wersji składa się z dziesięciu rzędów. Schemat nanizania można zatem  przedstawić jak poniżej:

Rząd I - 6 koralików (turkus)
Rząd II - 12 koralików (kremowy)
Rząd III - 16 koralików (turkus)
Rząd IV - 16 koralików (kremowy)
Rząd V - 16 koralików (turkus)
Rząd VI - 16 koralików  (kremowy)
Rząd VII - 16 koralików (turkus)
Rząd VIII - 16 koralików  (kremowy)
Rząd IX - 12 koralików (turkus)
Rząd X - 6 koralików  (kremowy)


2. Nawijamy na palec nitkę tak aby powstało kółko. 3. Ściągamy "kółko" z palca i mocujemy na nim pętelkę  (każdy sposób dobry, ma być pętelka aby zacząć szydełkować) :)


4. Przystępujemy do obrabiania naszego kółka, wykonując 6 oczek (razem z 6 - oma koralikami). Fachowo nazywa się to chyba szydełkowanie półsłupków :)5.  Po wykonaniu 6-u oczek, zaciągamy nitkę ciągnąc za pozostawiony koniec nitki tak mocno aby kółko maksymalnie nam się zmniejszyło - pierwszy rząd zrobiony.

UWAGA: Jeśli z jakichś powodów nie chcecie mocować oczek na "kółku" to możecie wykonać 6 oczek łańcuszka (razem z koralikami) i zamknąć łańcuszek w kółko. Po co zatem jest to kółko z nitki? - otóż po to aby maksymalnie zmniejszyć obwód naszego koralikowego łańcuszka, aby nasza kulka miała jak najmniejszą "dziurkę" :)


6. Do zrobienia drugiego rzędu potrzeba nam 12 koralików. Każde oczko pierwszego rzędu przerabiamy podwójnie (poniżej mój autorski rysunek :))
Co to znaczy przerobić podwójnie? otóż najpierw przerabiamy nasze oczko z koralikiem jeden raz....
a potem wbijamy się w to samo oczko z drugim koralikiem i przerabiamy je drugi raz, na zdjęciu widać (mam nadzieję :)), że 

dwa kremowe koraliki umiejscowione są nad jednym turkusowym koralikiem. I tak przerabiamy do końca rzędu.

7. Do wykonania 3 - go rzędu potrzeba 16-u koralików. Przerabiamy oczka poprzedniego rzędu zgodnie z poniższym rysunkiem  (gdyż musimy dołożyć 4 koraliki). Na poniższym schemacie zielone kulki obrazują drugi rząd, a niebieskie - rząd trzeci.

8. Rzędy od 4 do 8 przerabiamy już pojedynczo (w każdym ma być 16 koralików).

9. Nadeszła pora, żeby do naszej kulki włożyć koralik aby kulka nabrała odpowiedniego kształtu, można to zrobić kilka rzędów wcześniej ale gorzej przerabia się oczka.


10. W rzędzie dziewiątym musimy zmniejszyć ilość oczek/koralików do 12, zatem opuszczamy co trzecie oczko, mocniej ściągając robótkę.
 
11. Ostatni rząd - dziesiąty, ma mieć tyle koralików co pierwszy czyli 6, zatem przerabiamy kolejne oczka/koraliki opuszczając co drugie. 

Kulka gotowa, czasem między koralikami ostatniego rzędu powstają zbyt duże luki można zatem wszyć dodatkowe koraliki tak aby te luki wypełnić, wszystko zależy od tego jak mocno będziemy ściągać robótkę i jakiej wielkości koralików użyjemy.

Uwaga:
Powyższa instrukcja (treść i zdjęcia) są moim autorskim dziełem zatem proszę nie kopiuj go i nie rozpowszechniaj bez mojej zgody. 

Jeśli moja instrukcja choć trochę  Ci pomoże – to będzie mi miło jeśli się na nią powołasz i koniecznie pochwal się swoim dziełem, już nie mogę się doczekać!

                               
                                                 Życzę miłej i owocnej pracy!


Tabela pomocnicza


Powyżej napisałam instrukcję dla kulki, która miała rozmiar 8-9 mmm, a co jeśli kulka jest innego rozmiaru, albo jeśli wybierzemy inny rozmiar koralików ? No cóż zabawa zaczyna się od początku, tzn. należy ustalić ile rzędów powinna mieć nasza kulka oraz ile koralików w danym rzędzie powinno się znaleźć. Przyznam, że zawsze mam z tym trochę zabawy, ale przez ten czas odkąd szydełkuję kulki moja wiedza na ich temat się nieco poszerzyła i mogę Wam trochę ułatwić pracę. Poniżej zamieszczam tabelę, którą stosuję przy szydełkowaniu kulek. Zaznaczam po raz kolejny, że są to moje rozwiązania, które stosuję na bazie wielu prób "kulkowych" ale każdy kto podejmie się tego zadania może mieć inne spostrzeżenia, moje są takie jak poniżej :)


Mam nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom wasza praca przy tworzeniu szydełkowych kulek okaże się łatwiejsza :) i powstanie wiele ciekawych wzorów. 

Co do wzorów to  kilka z nich znajdziecie tu, lub na blogu Asi :)


19 komentarzy:

 1. Dziękuję bardzo za szczegółowe wyjaśnienie. Efekt końcowy wspaniały.

  OdpowiedzUsuń
 2. JESTEŚ MISTRZYNIĄ KULEK.DZIĘKI TOBIE ZROBIŁAM KULECZKĘ.WIELKI UKŁON DLA CIEBIE!!!!!!!!!
  B R A W O !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że mogłam pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomocny tutorial ale mi jakoś nie chcą wychodzić :)
  Czy kulki szydełkujemy ukośnikiem czy jak zwykły sznur koralikowy ?
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kulka zrobiona w tym tutorialu jest zrobiona ukośnikiem, można ją zrobić w tradycyjny sposób ale jak pisałam powyżej trudniej się ją robi :)

   Usuń
 5. niech mi ktoś wytłumaczy różnicę pomiędzy ukośnikiem a zwykłym sznurek koralikowym bo zgłupiałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama doszłam co i jak. i widzę różnicę dzięki zdjęciu w bannerze gdzie, jak domniemam, jest i sznur koralikowy i ukośnik.

   Usuń
  2. :) dobrze się domyślasz, pozdrawiam.

   Usuń
 6. a mi nie wychodza :( gubią mi sie te koraliki i plącza, cięzko mi sie wbić w kolejny...ehhh :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy robisz je ukośnikiem, to podstawowe pytanie.Robi się je zupełnie łatwo jeśli stosujesz ukośnik, jak przerabiasz je jak w sznurach koralikowo-szydełkowych to lekki masakr.

   Usuń
 7. Dziękuję za tutorial, po iluś próbach, udało się. Jeśli mam wyrazić swą opinię to na pewno robi się te kulki łatwiej ukośnikiem, tak jak napisałaś. Trochę też trzeba patrzeć jak koraliki układają się na kulce, jak się je redukuje. Jeszcze raz dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się udało :) Jak robisz kulkę w jednym kolorze miejsce redukcji nie jest tak istotne ale już przy konkretnych wzorach trzeba zwracać na to uwagę bo inaczej wzór może się nie zejść, ja wówczas zawsze redukuję na początku rzędu i zawsze tym samym miejscu. Jak trochę "ukulasz" tych kulek to sama do tego dojdziesz :)

   Usuń
  2. Dzięki za poradę, na pewno wykorzystam uwagi. Jesteś mistrzynią.

   Usuń
 8. Mam pytanie czy mogę na swoim blogu umieścić link do twojego bloga, chodzi o ten tutorial.

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo podoba mi się pomysł żeby rozpocząć od szydełkowania po "kółeczku" :) I tu moje pytanie:czy mogłabyś pokazać/wyjaśnić jak zamocować te pierwsze 6 koraliczków na kółku. Robię pętelkę i...nie wiem co dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już masz pętelkę, to wkładasz szydełko pod nitkę kółeczka, przeciągasz nitkę, na której jest koralik (masz teraz na szydełku 2 pętelki) i jeszcze raz nitkę bez koralika przeciągasz przez te dwie pętelki, koniec koraliki zamocowany :)

   Usuń

 10. Dzięki za udostępnienie pomocnej tabelki. Mam tylko pytanie odnośnie ilości rzędów w 3 kolumnie. Czy to ilość wszystkich rzędów razem z rozszerzeniem i zwężeniem, czy tylko ilość rzędów srodkowych? Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkowita ilość rzędów :), ale jest orientacyjna zależy od tego jakiej używasz nici, szydełka i jak luźno przerabiasz oczka.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...